Pierwsze TESTY w Polsce Złotego Medalisty, Uniwersalnego rozdrabniacza do biomasy!


pokaz axtor rębak rozdrabniacz komptech agrex-eco3 różne firmy, 3 różne wyzwania, 1 maszyna!

Na początku lutego miały miejsce pierwsze w Polsce pokazy Uniwersalnego rozdrabniacza AXTOR 6010 z serii green efficiency produkcji Komptech (Austria). Trzy różne firmy, z trzech województw, z różnymi potrzebami, testowały nagrodzoną w zeszłym roku przez zespół ekspertów Międzynaroodwych Targów Poznańskich Złotym Medalem maszynę. AXTOR dołączył do dwóch innych już wyróżnionych innowacyjnych produktów najwyższej jakości z oferty Agrex-Eco, przerzucarki do pryzm TOPTURN X55 produkcji Komptech i rębako-rozdrabniacza COBRA 75 HDI od TS Industrie.

Potencjalni klienci sprawdzali m.in. elastyczność AXTORa, jako jednej maszyny do obróbki drewna i odpadów zielonych. W trybie szybkoobrotowym jest to rozdrabniacz z wahliwymi narzędziami (młotki) do produkucji materiału do kompostowania. Z kolei w trybie rębaka z obniżoną  prędkością i z narzędziami stałymi (noże) otrzymamy paliwo z biomasy dla elektrociepłowni. Do tego mogli zobaczyć na żywo aktywny system wciągający i ulepszony dostęp serwisowy do silnika i jednostki rozdrabniającej.

Oto jakie wyzwania postawili przed AXTOREM zainteresowani użytkownicy, z jakim rezultatem i co ich zaskoczyło. Zapraszamy do przeczytania naszego Q&A.

TEST nr 1 – woj. lubuskie, specjalność: stolarstwo

Wyzwanie:

Klient potrzebuje maszyny do produkcji zrębki – paliwa do elektrociepłowni. Materiał wsadowy jest różnorodny – zrzyny tartaczne, pnie i kłody sosnowe i dębowe, odpady z produkcji forniru.

Wynik: Maszyna poradziła sobie bardzo dobrze, w opinii klienta bez zarzutu. Nawet dębowe pnie o średnicy 50 cm nie stanowiły problemu.

Dodatkowe zalety: Wysoka wydajność oraz jakość otrzymanej zrębki (jednorodna).

TEST nr 2 – woj. pomorskie, specjalność: produkcja płyt drewnianych

Wyzwanie: Klient potrzebuje dwóch trybów rozdrabniania:

  • do wytwarzania zrębki ciętej o wymiarach 30×50 mm, czyli surowca do produkcji ich wyrobów – materiałów budowlanych z drewna,
  • do rozdrabniania odpadów poprodukcyjnych i wytwarzania paliwa na potrzeby ogrzewania zakładu.

Wynik: W przypadku konfiguracji rozdrabniacza młotkowego, maszyna poradziła sobie bardzo dobrze. Jeśli chodzi o tryb rębaka maszyna była skonfigurowana pod produkcję zrębki opałowej, frakcja wyjściowa była dla klienta zbyt drobna. Firma Komptech jednak znalazła już rozwiązanie, które pozwoli na produkcję odpowiedniej wielkości zrębki poprzez montaż niższych ramp oporowych przed nożami rotora.

Dodatkowe zalety: Krótki czas i prostota wymiany elementów rozdrabniających (jedynie ok 1,5 godz.). Maszyna znakomicie radziła sobie na bardzo trudnym materiale jakim są klejone płyty fornirowe.

TEST nr 3 – woj. wielkopolskie, specjalność: produkcja biomasy

Wyzwanie: Klient potrzebuje dwóch trybów rozdrabniania:

  • do wytwarzania zrębki ciętej przeznaczonej jako paliwo do elektrociepłowni,
  • do rozdrabniania odpadów drewnianych i kory.

Wynik:  Znakomity. Nawet w przypadku zanieczyszczonego odpadu drewnianego, wkradło się kilka dużych metalowych podkładek z podkładów kolejowych, które dzięki fabrycznym zabezpieczeniom nie zrobiły żadnych szkód w jednostce rozdrabniającej.

Dodatkowe zalety: Ogromna wydajność, która była nawet dwukrotnie większa od innych maszyn, porównywalnej lub większej mocy, testowanych wcześniej przez klienta.  Uniwersalność maszyny i łatwość zmiany jej konfiguracji.

AXTOR należy do serii green efficiency® (zielona wydajność) firmy Komptech, jest to innowacyjny program, który obniża zużycie paliwa maszyn a zarazem zwiększa ich wydajność, dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii. Nagroda jest podwójna: Klienci oszczędzają na kosztach eksploatacyjnych, a środowisko na zmniejszonej emisji CO2 i zużyciu surowców.