Przesiewacz bębnowy – jak działa?


Przesiewacze bębnowe można spotkać w wielu miejscach. Dzięki nim można szybko i sprawnie oddzielić dane materiały od innych. Maszyny te pozwalają między innymi na oddzielenie śmieci od pozostałych materiałów. Przede wszystkim są one niezwykle uniwersalne. Pozwalają na pracę z materiałami takimi, jak kompost, ziemia, odpady komunalne, węgiel i wiele innych. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się między innymi budową czy dodatkowymi funkcjami. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, jak działa przesiewacz bębnowy.

Jak działa przesiewacz bębnowy?

W internecie często można spotkać się z pytaniem, jak działa przesiewacz bębnowy. Działanie tej maszyny wbrew pozorom jest niezwykle proste. Na przesiewacz bębnowy, który jest napędzany przy pomocy specjalnej przekładni z silnikiem, zasypuje się materiał. Maszyna wykonuje ruch obrotowy, który przyczynia się do przemieszczania materiału w kierunku zsypu. Przesiewacz bębnowy działa na zasadzie wstęgi spiralnej, dzięki czemu materiał trafia do zsypu dużo szybciej.

Główną funkcją, jaką spełnia przesiewacz bębnowy, jest uzyskanie odpowiednich frakcji z przesianego materiału. Ilość uzyskiwanych frakcji zależy głównie od tego, na jaką konkretną maszynę zdecyduje się użytkownik. Najczęściej spotykane przesiewacze pozwalają na uzyskanie od 1 do 4 frakcji. Następnie zasypywany materiał trafia kolejno do pierwszej, drugiej, trzeciej i czwartej komory, w zależności od tego, jakie oczka zostały użyte w siatkach. Co ważne, przesiewacze bębnowe mogą pracować zarówno na mokrym i suchym materiale.

Przesiewacz bębnowy — działanie

Każdy, kto zdecyduje się na przesiewacz bębnowy, może liczyć na wymierne korzyści, jakie daje to urządzenie. To właśnie liczne zalety tej maszyny sprawiają, że cieszy się ona tak dużą popularnością. Przede wszystkim należy zacząć od tego, że przesiewacze bębnowe wyróżniają się prostą budową oraz wykonaniem. Bardzo często, dla zwiększenia efektywności oraz wytrzymałości samej maszyny, producenci wyposażają ją w osłonę przeciwpyłową. Ponadto pełni ona także funkcję wyciszającą.

Kolejną zaletą przesiewacza bębnowego jest jego duża wytrzymałość oraz stabilność. Do ich produkcji używa się zwykle solidnych materiałów. Oznacza to więc, że urządzenie nie ulegnie przeciążeniu ani nie przewróci się nawet w najtrudniejszych warunkach pracy. Jednak z pewnością największą korzyścią tych maszyn jest ich duża mobilność. Sprawia to, że można bez problemu przenosić je na różne miejsca w zakładzie czy na placu budowy.

Jakie zastosowania ma przesiewacz bębnowy?

Historia przesiewaczy bębnowych jest bardzo długa, sięga już bowiem nawet XIX wieku. Początkowo maszyny te były wykorzystywane głównie w przemyśle zbożowo młynarskim, na przykład, do oddzielania zboża. Obecnie stare wersje tych urządzeń zostały zastąpione przez przesiewacze wibracyjne oraz zataczające. Najczęściej są one wykorzystywane do skutecznego oddzielania odpadów komunalnych. Bardzo często można je również spotkać przy obróbce minerałów, takich jak węgiel.

W sytuacji, gdy przesiewa się inne odpady niż komunalne, wykorzystuje się przesiewacze jednopłaszczyznowe. Ich zaletą jest fakt, że wykonują płaskie ruchy i mogą mieć dowolne kształty torów, w zależności od potrzeb. Obecnie tego typu przesiewacze bębnowe wykorzystuje się najczęściej w przemyśle wydobywczy oraz pochodnym. Maszyny te zapewniają wysoką efektywność szczególnie w tych zakładach pracy, które polegają na oczyszczaniu odpadów komunalnych. Są wybierane głównie ze względu na swoją uniwersalność oraz niezawodność.